29. července 2005

B737-4Q8 / ČSA / OK-YGADnešni tipy jsou speciálně pro Evičku, že prý abych se neflákal a něco přidal. Takže tobě Evičko i dalším doufám udělám radost a přináším specíální tipy o letadlech a to především dopravních. Propadl jsem kouzlu spottingu. Jestliže netušíte co toto anglické slovo značí, koukněte na stránky o sppotingu na pražském Ruzyňském letišti. Podobné stránky má také letiště v Pardubicích, Karlových Varech, Brně a Ostravě, tedy všechna letiště v česku, kam pravidelně létají dopravní letadla. Stránek spoterů, včetně fotogalerií je neskutečně mnoho. Český nejznámější portál o dopravním letectví je Planes.cz, kde je též asi nejobsáhlejší fotogalerie z českých letišť, ale i ze světa. Kuriózní je například tato fotografie z Ruzyně. Dalším českým serverem věnující se letecké dopravě je Airways.cz. Letecký informační server se širší tématikou je na adrese letectvi.cz. Nejvyhlášenější zahraniční fotogalerie jsou planepictures.net a airliners.net. Zajímá-li Vás, čím jste to vlastně letěli, stačí když si poznamenáte registraci letounu (jakousi poznávací značku), kterou najdete, mimo jiné, na zadní části trupu u ocasní plochy (např. OK-WAB) a podle ní na uvedených servrech si jej necháte vyhledat.
Vetšina běžných cestujících nerozená typ či výrobce letounu, ale pro ty znalejší tu mám jeden odkaz na letoun ČSA, který, doufám, pobaví. O bezpečnosti letecké dopravy Vás snad přesvědčí stránka o leteckých katastrofách. Především úvodní statistika jasně ukazuje, jak stoupá bezpečnost této dopravy.
Na závěr tu mám dvě virtuální prohlídky letadel. Prvním je letoun Airbus A319 společnosti Germanwings a druhým je Boeing B747 společnosti Korean Air. Obě společnosti pravidelně létají do Prahy, nicméně Korean již letos na této lince nenasazuje Jumbo B747, ale Airbus A330 zato létá častěji. Budete-li chtít jít se podívat na vzlet či přistání B747, můžete v srpnu každý pátek, kdy do Prahy bude létat charter japonské společnosti JAL. Více informací naleznete zde.

Žádné komentáře: